بروز ترین و پر بازدید ترین وبلاگ تعزیه ایران - تهیه نسخه های تعزیه - وبلاگ تعزیه حرفه ای
 سورپرایز ویژه سال 91

پیشاپیش فرا رسیدن سال 1391 را به تمامی دوستان تبریک می گویم و امیدورام در کنار خانواده محترم سالی خوب همراه با موفقیت را داشته باشید . انشاء الله در چند روز آینده یک پست جدیدی را برای علاقه مندان موسیقی در وبلاگ قرار خواهم داد .  پس منتظر باشید ، همچنین بدلیل فیلتر شدن سایت http://www.parsianfun.com/ امکان مشاهده تصاویر تعزیه های حسینیه قودجان وجود ندارد که از این بابت از بازدیدکنندگان محترم عذر خواهی نموده و انشاء الله  این مشکل هم در چند روز آینده حل خواهد شد .

|+| نوشته شده توسط حمید رضا منصوری در یکشنبه ۲۵ دی۱۳۹۰  |
 آموزش حرفه ای ترومپت ، سایدرام و نی در شهرستان خوانسار

قابل توجه علاقه مندان به موسیقی
آموزش حرفه ای ترومپت (شیپور ) توسط آقای سید رضا سید صالحی
سایدرام (طبل ریز ) توسط آقای علی اصغر منصوری
نی توسط آقای مسعود مقدسی
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل نمایید .
09190633936آقای سید رضا سید صالحی
09139744272 آقای علی اصغر منصوری
09139732078 آقای مسعود مقدسی
بنا بر در خواست احمد آقای عزیز یه نمونه کار از گروه موزیک را در این قسمت قرار دادم
دانلود مارش تعزیه توسط احمد محمدی ، سید رضا سید صالحی و علی اصغر منصوری
دانلود مارش ممد نبودی ... توسط سید رضا سید صالحی و علی اصغر منصوری

برچسب‌ها: گروه موزیک نینوا, آموزش ترومپت سایدرام و نی, دانلود ترومپت تعزیه
|+| نوشته شده توسط حمید رضا منصوری در جمعه ۲۳ دی۱۳۹۰  |
 عملکرد هیئت شبیه خادم الحسین (ع) در سوگواره کشوری نغمه های نینوا
مراسم افتتاحیه پنجمین همایش عاشورائیان فارس و سومین سوگواره کشوری " نغمه های نینوا " با درخشش گروه اعزامی انجمن تعزیه خوانان شهرستان خوانسار به سرپرستی آقای علی یحیائی ، در شهرستان اقلید فارس برگزار گردید . این مراسم با اجرای مجلس فضل و فتاح توسط انجمن تعزیه خوانان خوانسار و با استقبال بی نظیر مردم و کارشناسان هنری در حسینیه  ارجمان روبرو شد . در پایان مراسم با اهدای لوح تقدیر و تندیس سوگواره و هدایای نفیس از مدیر و اعضاء گروه اعزامی شهرستان خوانسار تقدیر گردید . همچنین آقای علی دهاقین به عنوان نامزد بهترین شهادت خوان سوگواره و آقای علی اصغر منصوری به عنوان  نامزد بهترین سایدرامیست سوگواره  انتخاب شدند  و به فرموده آقای خداداد عرب جعفری ریاست محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اقلید ،تا بدین مرحله از سوگواره  گروه شبیه خوانی خوانسار به عنوان گروه برگزیده سوگواره انتخاب گردیده است  .  این مراسم با شرکت گروه های اراک ، خمینی شهر ، نور آباد ممسنی ، میبد ، گیلان و  بوانات پیگیری و به مرحله اجرا خواهد رسید . 
برچسب‌ها: فعالیت های انجمن تعزیه خوانان شهرستان خوانسار
|+| نوشته شده توسط حمید رضا منصوری در جمعه ۲۳ دی۱۳۹۰  |
 فعالیت گروه های شبیه خوانی شهرستان خوانسار در سوگواره های شبیه خوانی
بعد از اجرای موفقیت آمیز سوگواره نغمه های عاشورایی در شهرستان خوانسار و بازتاب گسترده آن در سطح کشور از هیئت های شبیه خوانی شهرستان خوانسار برای شرکت در سوگواره های شهرستان نجف آباد (اصفهان) و اقلید (شیراز) دعوت به عمل آمده و بدین وسیله گروه شبیه خوانی حضرت مسلم بن عقیل (ع) به سرپرستی آقای غلامرضا خلجی جهت اجرای مجلس شهادت حضرت عباس (ع) در سوگواره نجف آباد  و گروه شبیه خوانی خادم الحسین (ع) به سرپرستی آقای حاج نصرت الله صاحبی جهت اجرای مجلس فضل و فتاح در سوگواره  کشوری اقلید (شیراز) توسط رئیس انجمن تعزیه خوانان شهرستان خوانسار آقای علی یحیایی انتخاب و به مسولین برگزار کننده این سوگواره ها معرفی شدند . برای این عزیزان آرزوی موفقیت می نمایم . 
برچسب‌ها: فعالیت های انجمن تعزیه خوانان شهرستان خوانسار
|+| نوشته شده توسط حمید رضا منصوری در شنبه ۱۷ دی۱۳۹۰  |
 برنامه مراسم تعزیه خوانی حسینیه حضرت ابولفضل (ع) قودجان خوانسار در سال 90

برنامه مراسم تعزیه خوانی حسینیه حضرت ابولفضل (ع) قودجان خوانسار

بیست و چهارم دیماه الی دوم بهمن ماه سال 1390 ه. ش 

مصادف با اربعین حسینی تا بیست و هشتم ماه صفر سال 1433 ه.ق

ایام هفتهتاریخ  روز    مراسم روزهامراسم شب ها
شنبه90/10/24بیستم صفرشهادت حضرت علی (ع)ملحق کردن سر ها
یک شنبه90/10/25بیست و یکم صفرشاهچراقذبح اسماعیل
دو شنبه 90/10/26بیست و دوم صفرشهادت حضرت مسلم بن عقیل (ع)عاق والدین
سه شنبه90/10/27بیست و سوم صفرشهادت طفلان حضرت مسلم (ع)شهادت امام صادق (ع)
چهار شنبه90/10/28بیست و چهارم صفرشهادت حر بن یزید ریاحیشهادت امام کاظم (ع)
پنج شنبه90/10/29بیست و پنجم صفرشهادت حضرت علی اکبر (ع)شهادت امام رضا (ع)
جمعه90/10/30بیست و هفتم صفرشهادت حضرت قاسم (ع)شهادت حضرت فاطمه (س)
شنبه90/11/1بیست و هشتم صفرشهادت حضرت عباس (ع)شهادت امام حسن (ع)
یکشنبه90/11/2بیست و نهم صفرشهادت امام حسین (ع)بازار شام

شروع کلیه مراسم به جز تعزیه امام حسین (ع) بعد از ظهر از ساعت 13/30 و شب ها از ساعت 19/30 می باشد. مجلس تعزیه امام حسین (ع) نیز ساعت 7 صبح 28 صفر شروع خواهد شد . 

ذاکرین دعوت شده به حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) قودجان در سال 90

اولیا خوانها : رضا مشایخی ، محمد رضایی ، مظفر قربان نژاد ، حسن برکتی پور ، سید حسن گلختمی ، محمود معینی ،خلیل رضایی ، امیر صفری ، مهدی کلانتری ، محمد طوطی ، میلاد شیخ حسینی

اشقیا خوانها : حاج مرتضی صفاریان ،حسن برکتی ، سید محمد رضا امینی ، علی سعیدی ، یوسف معصومی ، مسعود حجازی مهر

گروه موزیک : محمد بخشی نیا ، عباس صالحی ، جواد فلاحتی ، حسن فیاض ، حسین کریمی ، علی رضا رضایی

تغییر نقش ذاکرین نسبت به سال 89

در مورد تغییرات صورت گرفته در نقش ذاکرین می توان به موارد ذیل اشاره کرد : 

آقای سید محمد رضا امینی : شبیه ابن ملجم در تعزیه امام علی (ع) و شبیه شمر در تعزیه امام حسین (ع) ، آقای مرتضی صفاریان : شبیه حارث در مجلس طفلان حضرت مسلم (ع) ، آقای حسن برکتی : شبیه ابن سعد در تعزیه امام حسین (ع) ، آقای مسعود حجازی مهر : شبیه شمر در تعزیه جناب حر (ع) ، آقای مظفر قربان نژاد شبیه حر در تعزیه جناب حر (ع) و شبیه چوپان در کنار آقای مشایخی در مجلس طفلان مسلم ، آقای رضا مشایخی : شبیه حضرت عباس (ع) در مجلس شهادت آن حضرت ، آقای محمد رضایی : شبیه حضرت فاطمه (س) در مجلس وفات آن حضرت ، ... 

در بین شبیه خوانان امسال هم خبری از ( اسماعیل محمدی ، حسن نرگس خانی ، ابوالفضل صابری ، شکر الله جعفری ، علائدین قاسمی ، عباس جواهری ،  حمزه کاظمی و ...) شبیه خوان جدیدی نیست !


برچسب‌ها: برنامه مراسم تعزیه حسینیه قودجان
|+| نوشته شده توسط حمید رضا منصوری در پنجشنبه ۱۵ دی۱۳۹۰  |
 دستگاه و آواز چیست ؟
از آنجایی که یکی از ملزمات تعزیه خوانی حرفه ای آشنایی با دستگاه ها و آواز های موسیقی می باشد قصد دارم در این پست از وبلاگ اطلاعاتی در مورد دستگاه و آواز  را در اختیار علاقه مندان موسیقی  قرار دهم . انشاءالله برای هر بخش از دستگاه ها و آواز های موسیقی یک نمونه صوتی برای دانلود قرار خواهم داد که در این مورد هم سعی بر این است تا از گوشه تعزیه های اجرا شده توسط اساتید برجسته تعزیه ایران استفاده نمایم .
 موسیقی ایران، شامل دستگاه‌ها، نغمه‌ها، و آوازها، از هزاران سال پیش از میلاد مسیح تا به امروز سینه به سینه در متن مردم ایران جریان داشته، و آنچه دل‌نشین‌تر، ساده‌تر و قابل‌فهم تر بوده‌ است امروز در دسترس است، بخش بزرگی از آسیای میانه، افغانستان، پاکستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، و یونان متأثر از این موسیقی است و هرکدام به سهم خود تأثیراتی در شکل گیری این موسیقی داشته‌اند، از موسیقی‌دان‌ها یا به عبارتی نوازندگان موسیقی در ایران باستان می‌توان به «باربد» و «نکیسا» اشاره کرد.                           

ردیف

موسیقی امروز ایران از دوره آقا علی‌اکبر فراهانی (نوازنده تار دوره ناصرالدین شاه) باقی مانده‌است که توسط آقا غلامحسین (برادر آقا علی‌اکبر) به دو پسر علی‌اکبرخان به نامهای میرزا حسینقلی و میرزا عبدالله، آموخته شد و آنچه از موسیقی ملی ایران امروزه در دست است، بداهه‌نوازی این دو استاد می‌باشد که به نام «ردیف موسیقی» نامیده می‌شود.

ردیف در واقع مجموعه‌ای از مثالهای ملودیک در موسیقی ایرانی است که تقریباً با واژهٔ رپرتوار در موسیقی غربی هم معنی است. گردآوری و تدوین ردیف به شکل امروزی از اواخر سلسلهٔ زندیه و اوایل سلسلهٔ قاجاریه آغاز شده‌است. یعنی در اوایل دورهٔ قاجار سیستم مقامی موسیقی ایرانی تبدیل به سیستم ردیفی شد و جای مقامهای چندگانه را هفت دستگاه و پنج آواز گرفت.

از اولین راویان ردیف می‌توان به خاندان فراهانی یعنی آقا علی اکبر فراهانی - میرزا عبدالله - آقاحسینقلی و... اشاره کرد. ردیفهایی که اکنون موجود می‌باشند: ردیف میرزا عبدالله - ردیف آقاحسینقلی - ردیف ابولحسن صبا - ردیف موسی معروفی - ردیف دوامی - ردیف طاهرزاده - ردیف محمود کریمی - ردیف سعید هرمزی - ردیف مرتضی نی داوود - و... می‌باشند. و هم اکنون ردیف میرزا عبدالله - صبا و دوامی کاربری بیشتری دارند و بیشتر در مکاتب درس موسیقی آموزش داده می‌شوند.

دستگاه

هر دستگاه موسیقی ایرانی، توالیی از پرده‌های مختلف موسیقی ایرانی است که انتخاب آن توالی حس و شور خاصی را به شنونده انتقال می‌دهد. هر دستگاه از تعداد بسیاری گوشه موسیقی تشکیل شده‌است و معمولاً بدین شیوه ارایه می‌شود که از درآمد دستگاه آغاز می‌کنند، به گوشه اوج یا مخالف دستگاه در میانه ارایه کار می‌رسند، سپس با فرود به گوشه‌های پایانی و ارایه تصنیف و سپس رِنگی اجرای خود را به پایان می‌رسانند.موسیقی سنتی ایران شامل هفت دستگاه و پنج آواز است. هفت دستگاه ردیف موسیقی سنتی ایرانی عبارت‌اند از:

- دستگاه شور

- دستگاه سه گاه

- دستگاه چهارگاه

- دستگاه همایون

- دستگاه ماهور

- دستگاه نوا

- دستگاه راست پنجگاه

آواز

آواز معمولاً قسمتی از دستگاه مورد نظر است که می‌توان آنرا دستگاه فرعی نامید. آواز از نظرفواصل با دستگاه مورد نظر یکسان یا شبیه بوده و می‌تواند شاهد و یا ایست متفاوتی داشته باشد. به‌طور مثال آواز دشتی از متعلقات دستگاه شور و از درجه پنجم آن بوده و به عنوان مثال اگر شور سل را در نظر بگیریم ،دارای نت شاهد و ایست ((ر)) می‌باشد. بدین ترتیب در آواز شور ملودی با حفظ فواصل دستگاه شور روی نت ((ر)) گردش می‌کند و در نهایت روی همان نت می‌ایستد. به‌طور کلی هر آواز پس از ایست موقت روی ایست خودش ،روی ایست دستگاه اصلی (در این‌جا شور) باز می‌گردد. آواز‌های متعلق به دستگاه موسیقی ایرانی ۵تا هستند و عبارت‌اند از:

- آواز ابوعطا ، متعلق به دستگاه شور (درجه دوم ) 
- آواز بیات ترک (بیات زند)، متعلق به دستگاه شور ، (درجه سوم)
- آواز افشاری ، متعلق به دستگاه شور، ( درجه چهارم)
- آواز دشتی ، متعلق به دستگاه شور، (درجه پنجم) 
آواز بیات اصفهان ، متعلق به دستگاه همایون ، ( درجه چهارم)


برچسب‌ها: آشنایی با دستگاه و آواز
|+| نوشته شده توسط حمید رضا منصوری در پنجشنبه ۱ دی۱۳۹۰  |
 
 
بالا